Szukasz psychologa w Katowicach? Nasza poradnia i gabinet zagwarantuje Ci pomoc!

Efektywna organizacja grupy

Analizując zjawisko owej ąuasi-osobowości natrafimy tu na dwa momenty. Pierwszy moment – to powiązanie członków grupy w pewną jedność, integracja w ogóle bez bliższych określeń. Moment drugi uzupełniający – to integracja quasi-personalna. Była już niejednokrotnie w toku naszej pracy mowa o czynnikach psychologicznych wiążących ze sobą członków grupy i działających w kierunku jej ujednolicenia. A teraz gdy idzie o fizjonomię osobowościową grupy, działa tu niewątpliwie między innymi następujący czynnik: kategoria osoby jest tą kategorią, z którą człowiek ciągłe się styka i zapoznaje obcując ze swoimi bliźnimi. Najprostszą więc i najłatwiejszą rzeczą będzie dla niego układać wzajemne stosunki w grupie i pojmować je według schematu osobowościowego, a więc traktować „my” na podobieństwo „ja”. Ja chcę, ty chcesz i on chce, czyli taka jest nasza wola. „Wola” jest tu traktowana jako coś jednego, wspólnego, mającego trójosobową grupkę jako podmiot.

Efektywna organizacja grupy wiedzie w tym samym kierunku. Grupą kieruje dajmy ma to rada, a na czele rady stoi jej przewodniczący. Na czele państwa stoi panujący albo prezydent. On ucieleśnia jakoś w sobie grupę i najłatwiej mu pojąć ją jako rodzaj osoby. Pojąwszy ją tak, wie jak nią kierować. A członkowie grupy muszą dążyć do tego, ażeby ich pragnienia i potrzeby dały się łącznie ująć w taką formę. Bo jak inaczej będzie możliwa wspólna akcja i jak inaczej może być kierowana?

Takie osobowościowe kierowanie grupy nie zawsze będzie rzeczą prostą i łatwą. Skoro grupę, do której należę, traktuję istotnie jak osobę, to powinienem ją móc jak osobę kochać. Twierdzi się, że patriota kocha swój naród. Ale czy dobry nauczyciel istotnie kocha albo kochać może klasę szkolną, którą uczy? Jakie są istotne składniki wyobrażenia grupy, którą znam, jeżeli abstrahuję od fizycznego wyglądu jej członków? To są zagadnienia psychologii społecznej, które czekają dopiero na systematyczne opracowania.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.