Szukasz psychologa w Katowicach? Nasza poradnia i gabinet zagwarantuje Ci pomoc!

JUDAIZM

Na świecie, szczególnie w Ameryce Północnej, Europie oraz na Bliskim Wschodzie, a głównie w nowej ojczyźnie – Izraelu, jest około 17 milionów Żydów. Liczba ta była znacznie większa przed II wojną światową, w czasie której „ostateczne rozwiązanie” Hitlera doprowadziło do śmierci około 6 milionów Żydów europejskich.

Kilka tysięcy lat temu judaizm był religią animistyczną. Następnie przekształcił się w pierwszą monoteistyczną religię świata. Bóg Jahwe ustanowił przez Abrahama, twórcę religii, przymierze – szczególny związek z narodem żydowskim – dzięki któremu Żydzi stali się „narodem wybranym”. Ich zadaniem było szerzyć słowo Jahwe w świecie: w zamian za to On otoczył ich szczególną opieką.

Główne zasady judaizmu zawarte są w Biblii (nazywanej przez chrześcijan Starym Testamentem, aby odróżnić go od Nowego Testamentu). Pierwsze pięć ksiąg Biblii, czyli Tora (Pięcioksiąg), opisuje wczesną historię i zasady wiary Żydów. Bóg przekazał Mojżeszowi dziesięć przykazań: stanowią one podstawowe prawa, którym powinni być posłuszni wszyscy Żydzi. Judaizm kładzie szczególny nacisk na naukę i studiowanie, na koncepcje społeczności oraz na okazywanie miłosierdzia potrzebującym.

Niektóre z praktyk wyznawców judaizmu to modlitwa dwa razy dziennie, obchodzenie dni świętych upamiętniających ważne wydarzenia w historii Żydów i przestrzeganie przepisów odżywiania się, polegających na zachowaniu rytualnej czystości pokarmów (pokarmy koszerne). Podobnie jak chrześcijaństwo również judaizm doświadczył pewnych podziałów z powodu różnic w interpretacji religii.

Amerykańskie wartości kulturowe wynikają zarówno z judaizmu, jak i chrześcijaństwa. Ten ostatni system religijny, wywodzący się z judaizmu, przywieźli pierwsi osadnicy z Europy. Dziesięć przykazań wpłynęło na system prawny i moralny Stanów Zjednoczonych.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.