Szukasz psychologa w Katowicach? Nasza poradnia i gabinet zagwarantuje Ci pomoc!

KSZTAŁTOWANIE RÓL PŁCIOWYCH W SOCJALIZACJI

Rodzina. Role przypisane płciom są kształtowane w procesie socjalizacji. W rodzinie dzieci traktuje się albo jak dziewczynki, albo jak chłopców. Od chłopców oczekuje się tradycyjnie aktywności, szorstkości i niezależności. Dziewczynki uczy się delikatności, opiekuńczości oraz uległości. Proces socjalizacji może być bezpośredni – kiedy stosunek do chłopców jest bardziej surowy niż do dziewczynek, i pośredni – kiedy dzieci uczą się zachowań na podstawie obserwacji rodziców. Chociaż we współczesnej rodzinie rzadziej stosuje się stereotypowy podział na różowe ubrania dla dziewczynek, a niebieskie dla chłopców, obydwie płcie traktowane są jednak w odmienny sposób (Major, 1981).

Grupy rówieśnicze. Rówieśnicy również odgrywają rolę w socjalizacji płci, ponieważ aktywności grup rówieśniczych chłopców i dziewczynek znacznie się różnią (Lever, 1978). W środkowym okresie dzieciństwa (przed ukończeniem dziesiątego roku życia i nieco później) chłopcy preferują gry zespoło- we i sport, w którym niezwykle ważne jest współzawodnictwo i przestrzeganie reguł. Dziewczynki spotykają się w mniej licznych grupach i wybierają mniej zorganizowane, bardziej spontaniczne zabawy, które nie wiążą się z surowymi zasadami (np. skakanka, rozmowy, śpiewanie). Różnica między chłopcami i dziewczynkami pod tym względem zmniejsza się w późniejszym dzieciństwie i w okresie dojrzewania.

Szkoły. Do niedawna podręczniki przedstawiały wizerunki chłopców i dziewczynek w stereotypowych rolach przypisanych płci. Na przykład: chłopcy byli aktywni, a dziewczynki pasywne: dziewczynki bawiły się lalkami, a chłopcy ciężarówkami i żołnierzykami. Mężczyźni i kobiety byli sportreto- wani zgodnie z przyjętym stereotypem podziału ról w rodzinie. Coraz większa świadomość tego stereotypu oraz presja społeczna na instytucje wydawnicze doprowadziły jednak do zmian w przedstawianiu ról przypisanych płci w podręcznikach i materiałach szkolnych.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.