Szukasz psychologa w Katowicach? Nasza poradnia i gabinet zagwarantuje Ci pomoc!

Modyfikacja zachowań człowieka

W szkole „żąda od nauczycieli poświęcania mu uwagi i bądź to znęca się nad innymi dziećmi, bądź to je obgaduje, w zależności od ich wzrostu i siły fizycznej”. Jego nauczyciele i rodzice „próbowali wszystkiego” – bili go, odbierali mu różne przywileje, karcili słownie, udzielali publicznych nagan, przemawiali do rozumu, przekonywali, próbowali układów, błagali – i wszystko nadaremnie. Jednakże w większości przypadków, przy stosowaniu sporadycznych kar i wzmocnień, byli niekonsekwentni i kierowali się raczej emocjonalnym nastrojem chwili niż racjami wynikającymi z reguł nauki o zachowaniu.

Oddziaływanie na chłopca rozpoczęło się od zmian, dokonanych w najważniejszym elemencie jego otoczenia – w jego matce: dopomożono jej w nauczeniu się posługiwania karą i wzmocnieniem w sposób systematyczny i konsekwentny. Gdy zaczęła postępować z chłopcem konsekwentnie (np. gdy mówiła mu, że go ukarze, to robiła to, a gdy chłopak zachowywał się właściwie – nagradzała go) jego zachowanie uległo poprawie. Wystąpiły także istotne afektywne zmiany w relacji „matka-syn”.

Przed modyfikacją zachowań chłopca zapytano matkę co czuje do swego syna. „Stwierdziła, że go nie lubi i jest nim przerażona”. Po kilku tygodniach korzystania z porad w zakresie konsekwentnego stosowania reguł wzmacniania i karania zaczęła go lubić, on zaś zaczął wyrażać wobec niej swe uczucia. W osiemnastym tygodniu matka, po położeniu chłopca do łóżka, doświadczyła następującego przeżycia: „Powiedział, że chce ze mną porozmawiać. Zapytał, czy nie mógłby zacząć uczyć się gry na pianinie. Powiedziałam mu, że na początek musi zrealizować o wiele ważniejszy plan – musi nauczyć się współżyć z innymi, w tym także i z dziećmi: może już za parę lat będzie mógł zacząć naukę gry. Gdy wychodziłam z pokoju powiedział mi: «Kocham cię». Odpowiedziałam mu tym samym i oznajmiłam, że jestem z niego zadowolona. Po zamknięciu drzwi usłyszałam jak mówił do siebie: «Jest fajna! To wspaniałe!».

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.