Szukasz psychologa w Katowicach? Nasza poradnia i gabinet zagwarantuje Ci pomoc!

NAUKA I TECHNIKA A SPOŁECZEŃSTWO

Wiedza naukowa prowadzi do postępu w technice, która jest źródłem zmian społecznych. Rozwój samochodu zrewolucjonizował stosunki społeczne. Ludzie zyskali swobodę poruszania się, skutkiem czego osłabła ich więź z najbliższym sąsiedztwem i społecznością: mogą teraz mieszkać i pracować w różnych miejscach. Wynalazek samochodu zmienił stosunki między mężczyznami i kobietami, m.in. sposób umawiania się na spotkanie.

Technika medyczna i lepsza opieka zdrowotna w znacznym stopniu zmieniły przeciętne trwanie życia w większości społeczeństw. Społeczeństwa przed- przemysłowe przeżyły transformację dzięki wynalazkowi silnika i nowym źródłom energii. Nowoczesna technologia komunikacyjna (satelity) zapewnia nieprzerwany przepływ informacji na całym świecie.

Ogburn (1922) uważa, że technika jest główną siłą sprawczą zmian społecznych i kulturowych. Twierdzi, na przykład, że o opłacalności niewolnictwa na południu Stanów Zjednoczonych zadecydował wynalazek maszyny dziewiarskiej. Ogburn zauważa też, że zmiana nie jest równa we wszystkich dziedzinach kultury. Jest on twórcą pojęcia opóźnienie kulturowe, które oznacza tendencję do szybszych zmian w kulturze materialnej niż niematerialnej. Na przykład: większość pracowników biurowych nie wykorzystuje wszystkich możliwości swoich komputerów prawdopodobnie z powodu tzw. lęku przed techniką, wywołanego brakiem odpowiedniego przeszkolenia.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.