Szukasz psychologa w Katowicach? Nasza poradnia i gabinet zagwarantuje Ci pomoc!

Reakcje i stany emocjonalne niemowląt

Badania porównawcze prowadzone przez E. Franusa wykazały, iż niemowlęta w pierwszych 6 miesiącach życia w większości przypadków prawie natychmiast zapominają o przedmiocie, który im znika z pola widzenia, starsze niemowlęta natomiast usiłują odnaleźć i odzyskać utracony przedmiot.

Pierwowzorem tej próby są eksperymenty Ch. Biihler (1933) z maską zwierzęcą. Inną przyczynę reakcji gniewu stanowi utrudnienie, przerywanie lub zabranianie dzieciom wykonywania ulubionych czynności, albo też, przeciwnie, wykonywanie z dzieckiem lub na jego osobie nie łubianych przez nie czynności. Odrębnym rodzajem reakcji gniewu jest reakcja na utratę lub utrudnienie kontaktu z otoczeniem.

Już na bardżo małe dziecko wpływa emocjonalny stan osoby, która z nim przebywa. Niektóre badania oraz potoczne obserwacje wykazują, iż niemowlęta poniżej 4 tygodni życia (a więc według przyjętej przez nas terminologii – noworodki) gorzej jedzą lub wręcz odmawiają przyjmowania pokarmu wtedy, gdy matka lub inne osoba, która je karmi, jest. podniecona. Pielęgniarki i opiekunki niemowląt niejednokrotnie podkreślają, iż dziecku łatwo udziela się nastrój osoby, która się z nim kontaktuje.

Jakkolwiek reakcje i stany emocjonalne niemowląt są bardzo krótkotrwałe i zmienne, to jednak te reakcje bądź stany, które dziecko ma okazję częściej przeżywać, łatwiej się utrwalają i decydują o zasadniczej postawie emocjonalnej dziecka, o tym, czy bywa ono przeważnie pogodne i radosne, czy też niezadowolone, rozdrażnione i płaczliwe..

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.