Szukasz psychologa w Katowicach? Nasza poradnia i gabinet zagwarantuje Ci pomoc!

ROZWÓJ SPOSTRZEŻEŃ DZIECKA I JEGO ORIENTACJI W OTOCZENIU

Na rozwój spostrzeżeń dziecka w okresie poniemowlęcym ogromny wpływ wywiera wzrastająca stale’jego sprawność ruchowa. Już niemowlę, manipulując przedmiotami, poznaje niektóre ich cechy, poznaje następstwa i skutki własnych czynności skierowanych na dany przedmiot.

W wieku poniemowlęcym dziecko dąży do realizacji coraz bardziej złożonych zadań, a w swoich spostrzeżeniach wyodrębnia przede wszystkim te cechy przedmiotów, które są ważne ze względu na określony cel wykonywanej czynności.

Początkowo czynności dziecka są chaotyczne i w dużej. mierze przypadkowe. Stopniowo jednak, dzięki narastającemu doświadczeniu i spostrzeżeniem ukierunkowanym na określony cel, dziecko, wzbogaca swoją wiedzę na temat skutecznych sposobów działania: zapamiętuje i odtwarza w podobnych sytuacjach te formy działania, które uwieńczone zostały powodzeniem.

S. Szuman (1955) opisuje wiele tego rodzaju zachowań u dzieci w wieku poniemowlęcym. Na przykład Stefanek (1:8) „przykuca z boku wózka (…) i. śledzi uważnie, co się dzieje pod spodem wózka, gdy go posuwa rączką naprzód i w tył. „Widzi on, jak ruszają się kółka i jak w słońcu porusza się pó ziemi cień wózka. Dziecko zatrzymuje wózek i rączką bada resory i podwozie, następnie wraca do poruszania wózka próbując różnych sposobów” (s. 67). Ten sam chłopiec „stojąc za wózkiem prowadzi go starając się kierować nim. w sposób zależny od terenu (zakręty, ścieżki, pochyłości terenu, dziury w drodze, kamienie itp.). Kierowanie wózkiem sprawia dziecku jeszcze dużo trudności przy zmianie kierunku jazdy. Przechyla się ono wówczas w odpowiednią stronę, przechodzi czasami na jedną stronę kierownicy i ciągnie ją w bok, albo pcha wózek z boku, by nadać mu inny kierunek (…) Początkowo dzieje się to wszystko z pewnością całkiem odruchowo, bezwiednie, ale następnie na tej podstawie tworzy się stopniowo wiedza o należytym postępowaniu w określonej sytuacji i w danych okolicznościach” (s. 68).

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.