Szukasz psychologa w Katowicach? Nasza poradnia i gabinet zagwarantuje Ci pomoc!

ROZWÓJ UCZUĆ, KONTAKTÓW SPOŁECZNYCH I ZACZĄTKI OSOBOWOŚCI CZ. II

Większość neuropsychiatrów dziecięcych uważa, iż z tego właśnie okresu rozwojowego wywodzą się niejednokrotnie początki różnych zakłóceń, równowagi emocjonalnej oraz „nerwic o charakterze lękowym.

W rozdziale VI wspominaliśmy o badaniach E. Franusa (1968) nad reakcjami strachu i gniewu u dzieci w pierwszym r.ż. Liczba tych .negatywnych reakcji zarówno w warunkach naturalnych, jak też w sytuacjach eksperymentalnych wzrasta w wieku poniemowlęcym, Tabela 20 ilustruje procent reakcji ostrożności (O) i strachu (S) u dzieci wychowywanych w żłobkach dziennych, na widok nowych i nieznanych bodźców, którymi były żywe lub wypchane zwierzęta oraz zabawki mechaniczne.

Zachowanie dzieci zależało od sposobu prezentacji bodźców: Zarówno- żywe i wypchane zwierzęta, jak też zabawki mechaniczne wywoływały reakcje lękowe, gdy wprawiano je w ruch, nieruchome bodźce powodowały niekiedy reakcję ostrożności. Ta ostatnia reakcja wywodząca się z odruchu orientacyjnego utrzymywała się jeszcze w 3 r.ż., kiedy to lęk przed nowymi zabawkami niemal zupełnie zanikał. Autor wskazuje na możliwość przystosowywania się małych dzieci do sytuacji budzących pierwotnie lęk i strach. Tak np. dzieci w okresie ćwiczenia ruchów lokomocyj- nych, w 2 r.ż., są szczególnie wrażliwe na sytuacje, w których grozi im utrata równowagi (koń na biegunach, huśtawka, wysokie krzesło, schody, drabina), stopniowo jednak przystosowują się do takich sytuacji i podejmują z przyjemnością czynności ruchowe w trudniejszych i bardziej skomplikowanych warunkach, wymagających pokonywania przeszkód, nierówności terenu itp.

Życie uczuciowe dzieci w wieku poniemowlęcym, podobnie jak całe ich życie psychiczne, staje się coraz bardziej zróżnicowane. Jeśli dziecko jest zdrowe i odpowiednio wychowywane, gdy tryb jego życia jest właściwie uregulowany, a wszystkie potrzeby, zarówno psychiczne, jak i biologiczne, zaspokojone – jest ono pogodne i pełne naturalnej w tym wieku radości życia.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.