Szukasz psychologa w Katowicach? Nasza poradnia i gabinet zagwarantuje Ci pomoc!

WILLIAM H. SHELDON

Sheldon urodził się w 1899 roku w Warwick w stanie Rhode Island, gdzie wychowywał się na farmie. Wiejska atmosfera wczesnego okresu jego życia oraz ścisła więź z ojcem, który był przyrodnikiem i hodowcą zwierząt, miały trwały wpływ na uznawane przez niego wartości oraz na poglądy na zachowanie ludzkie. Nawet dzisiaj jego pisma świadczą wyraźnie o jego zainteresowaniu światem zwierzęcym, a wiele jego idei dotyczących determinantów ludzkiego zachowania zdaje się wynikać z dobrej znajomości ras zwierząt i ich zwyczajów. Kształcił się w szkołach publicznych i uczęszczał na Uniwersytet Browna, gdzie w 1919 roku otrzymał swój pierwszy stopień uniwersytecki (A.B.) Następnie uzyskał tytuł magistra filozofii na Uniwersytecie Kolorado oraz doktorat z psychologii na Uniwersytecie Chicagowskim, gdzie w 1933 roku uzyskał również stopień doktora medycyny. W latach 1924-1926 był wykładowcą psychologii na Uniwersytecie Chicagowskim, a następnie przez rok zastępcą profesora (assistant professor) zarówno na Uniwersytecie Chicagowskim, jak i na

Uniwersytecie Northwestern. Następnie od roku 1927 do 1931 byl zastępcą profesora na Uniwersytecie Wisconsin. Po uzyskaniu doktoratu z medycyny Sheldon praktykował jako lekarz w szpitalu dziecięcym w Chicago: przyznano mu stypendium, które pozwoliło mu przebywać za granicą dwa lata na studiach psychiatrycznych. Większość tego czasu spędził w Zurychu u Carla Junga, lecz odwiedził także Freuda i Kretschmera.

Po powrocie do Stanów Zjednoczonych w 1936 roku objął stanowisko profesora psychologii na Uniwersytecie Chicagowskim. W 1938 roku przeniósł się do Uniwersytetu Harvarda, gdzie rozwinęła się jego współpraca z wybitnym psychologiem eksperymentalnym S.S. Stevensem. Po zakończeniu służby w czasie wojny Sheldon objął w 1947 roku stanowisko dyrektora Pracowni Konstytucjonalnej w College’u Lekarzy i Chirurgów Uniwersytetu Kolumbijskiego, gdzie pozostał aż do emerytury. Na stanowisku tym był następcą George’a Drapera, pioniera medycyny konstytucjonalnej, i podobnie jak on badał związki między budową ciała a chorobami organicznymi. Aż do śmierci mieszkał w Cambridge, w pobliżu Domu Pamięci Harvarda (Harvard’s Memorial Hall), gdzie przeprowadził dużą część swych najważniejszych badań i gdzie powstało wiele jego podstawowych prac. Umarł 16 września 1977 roku.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.